Grev sözcüsü Çamaşır Makinesi

_DSC4707      Çamaşır makinesinin ilk kullanılmaya başlandığı yıllarda hemen hemen bütün evlerde bir adı vardı. Bizimki “gelin hanım” idi. Annem ne olursa “aman gelin hanım yıkar ” derdi. ” gelin hanım ne güne duruyor, gelin hanıma veririz halleder, ellerine sağlık gelin hanım”. Bugün bizim gelin hanım “yetti gari grev yapıyoruz” dese ve o greve de sözcü olsa sonuna kadar haklıdır hiç sendikayla falan uğraşamam şartları ne ise hemen kabul ederdim. Neden mi çünkü bulaşık makinesini kayırıyorum!

Evet epey geç oldu ama bende hatamı anladım sonunda pişmanım ve telafi etmek istiyorum. Bugüne kadar bulaşık makinesine yeteri kadar çalışma olanağı sunmadığımı, kendine olan güvenini sarstığımı farketmedim. Önceleri acaba diyordum ama sanki diğerlerinde de durum böyleydi, sonra biraz şüphelenmedim değil. Bir ara sağ el baş parmağım ev hanımı egzaması oldu acaba dedim. Sonra farkettim ki her gün daha mutfaktaki işimi bile bitiremeden Çağan uykudan uyanıyordu olabilir mi acaba diye düşündüm. Bugün ise neden ben saçımı yıkamaya zaman bulamıyorum diye kendi kendime sorarken asıl problemi anladım. Çünkü ben bulaşık makinesini çalıştırmıyor, pervanesini sıcak sudan soğuk suya sokmuyordum.

İtiraf ediyorum tencereleri ben yıkıyorum. Ama bir sorun neden? Bakıyorum tencere çok kirli şimdi bunu makine çıkarmaz ben bir telleyeyim, ee sıcak su var bir sabunla bitti ne ki makineye koymaya gerek yok. Yada bakıyorum öyle aman aman bir kiri yok makineye koyduğuna değmez diyorum! napıyoruz su ısıtıyoruz hemen iki dakkada elimizde yıkayıveriyoruz.  : (  Peki tamam sadece tencereyle bitmiyor. İki tane kepçem var ama ben bir sonraki öğünde çorba koymaya lazım olacak diye kepçeyide yıkıyorum. Tahta kaşıklar zaten makineye konmaz. Bi tanecik teflon tavam var oda zaten makineye girmez. Ayyyh bide Çağan’ın cam rendesi ve silikon kaşığı var. Bulaşık makinesi tabaklarla dolmadığı için 3-4 gün sonra çalışmış oluyor. Haliyle bu sürede bazen kaşıklarda kirlenmiş oluyor. O öğün için kaşık yıkıyorum. Eee evde mikrodalga yok yemek ısınacak iki tane sütlük var hep lazım oluyor makineye koymak olmaz elde yıka.

Aman allahım ben neler yapmışım hem kendime hem küçük geline. Peki bu kazağı bir kere giydim çok kirli değil elimde yıkayıvereyim diyor muyum? HAYIR. Yerler fazla tozlu değil çalı süpürgesiyle süpürüvereyim diyor muyum? HAYIR. Bu gömlek fazla kırışmamış çekiştireyim açılır diyor muyum? HAYIR. Onlara acımaz iken bulaşık makinesine gördüğüm reva mıdır? HAYIR.

Bundan sonra daha dikkatli olacağım bütün zamanımı bu işlerin çaldığının farkına vardım. Söz bulaşık makinesi seninde diğer makineler gibi çalışmanı sağlayacağım. Gelin hanım bu haklı direnişinizde bende yanınızdayım…

15 Ocak 2015