nağme nağme şakıyorsun…..

_DSC0785Tamam hayatım boyunca özellikle müzik dinlemek için radyo, tv, kaset, cd efendime söylim mp3 açmadım ama müzik kulağım vardı. Duyduğum şarkılara eşlik edebilirdim ama işte rast gelirsem. Hamileliğim boyunca en reyting alan soruların başında “müzik dinletiyor musun?” geliyordu. Ben bu sorudan çok korkuyordum. Evet ödev gibi günün belli saatinde belli müzikleri dinlemedim-dinlettirmedim amma güzel bir müzik duyduğumda kulak verdim, ritmini hissettim, sözlerini düşündüm, eşlik ettim, kıpırdandım. Çağan doğduktan sonra ise dinlediğim şarkılarda sürekli ağlıyordum aslında şarkı dinlememe gerek yoktu ben hep ağlıyordum “hiç bir ten senin gibi kokmuyor” diyordu şarkıda ben Çağanın yakama bıraktığı kusmuğu koklayıp ağlıyordum. O ne lohusalıktı öyle. Sonra sonra azaldı artık en hüzünlü şarkıyı bile eğlenceye çeviriyoruz.

Ama benim asıl bahsetmek istediğim Çağan’la konuşurken kendiliğinden çıkan melodik cümleler. Nasıl oluyor anlamıyorum bir anda kendimi Çağan’a anlatacaklarımı herhangi bir şarkının melodisi ile söylerken buluyorum. “Bak postacı geliyor” en sık kullandığım melodi ama moduma göre birazda Çağan büyüdükçe ilgisini çekebilmek için daha sert ve yüksek melodiler olmaya başladı. Müzik başta dil gelişimi olmak üzere, sosyal gelişim, kişilik, zihin ve duygusal gelişime katkıda bulunmakta imiş. Uzmanlar söylüyor ki bence de çok doğru. Ben bebekliğimde radyo ile oyun oynar, radyo ile uykuya dalarmışım. Duyduğumu unutmam demeyeyim ama iyi bir dinleyiciyimdir konuşma sırasındaki önemli vurguları kaçırmam. Neden-sonuç ilişkisi kurmam kuvvetlidir.

Birde ortama göre birden dökülen şarkılar varki offf evlere şenlik. Diyelim ki; Çağan agu-bugu demiş olsun ben başlıyorum “karanfiller gibi renkli bülbüllerrrr gibi ahenkli neşeli seviçli zevkli nagme nagme şakıyorrrsunnnn”.

Yada Çağan yerde sürünüyor bir yerden kafayı uzatmış hop MFÖ başlıyor aynen kasetten Aliiii Ali Desidero. Bu arada nakaratında dahi tekrara yer verilmemiş bu şarkının her sözünü sırasıyla söyleyebiliyorken radyoda Top 10 da ki bir şarkıyı çalmadan tek bir sözü bile aklıma gelmiyor.

Sonra sarılmışım “Çağan oğul” diyorum sevmenin cılkını çıkarmışım kulağıma biri fısıldıyor sanki “sevmekten kim usanır tadına doyum olmaz” ama Nev’in sesinden. Bazende “bir sinemanın önündeymişiz siyah beyaz bir film varmış annem babam beni çok severmiş” hemde ne çooookkk

Çağan’ı almışım hoplattırıyorum hop hop hop hadi birlikte söyleyelim sizinde kulağınıza çalınmadı mı “şinanayda yavrum hopa şinanay şinanay şinanay hopaaaa şinanayyyyy”