Bir Grimm Masalı Olmasa da

_DSF1668Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde, develer tellal iken pireler berber iken, ben ninemin beşiğini tıngır mıngır sallar iken.

Pırıl pırıl denizlerin, pamuk gibi bulutların, yemyeşil çimenlerin, rengarenk çiçeklerin olduğu çoookk uzak diyarlarda bir prenses varmış. Prenses bir gün kırmızı başlıklı montunu giyip ormana yürüyüşe çıkmış (içses- böyle miydi bu yahu bi garip geldi). Birden önüne bir avcı çıkmış (avcı mı? hayır hayvanların avlandığı bir dünya istemiyorum). Birden önüne bir çoban çıkmış (evet iyi oldu çoban iyidir). “Kral’ın emridir. Ülkenin evlenme yaşına gelmiş tüm genç kızları baloya davetlidir” demiş.

Olmadı. Anlatamadım. Karıştı komple. Durakladım. Çağan’la göz göze geldik “evet dinliyorum” der gibi baktı bana. “Evladım unuttum” diyemedim. Ama okuduk biz bunları. Yaladık, yuttuk. Yeşilçam’da da seyrettik Külkedisini, Yedi Cüceleri, Pamuk Prensesi. Unutmam zannediyordum. Ama aklım bana oyun etti. O muydu bu muydu derken hepsini toplasam bir masal çıkaramadım.

Bu durumda ya oturacak bütün masalları baştan okuyacaktım yada kendi masalımı kendim yazacaktım…
Dadadaaaannnn fragman cümlesi gibi olmadı mı? Tabii ben ikinci yolu tercih ettim. Başladım yazmaya. Neyse ki uyku perisi bol bol tozlarını döküyor üzerimize de masallar sarpa sarmadan bitiveriyor. Köpekbalığı ve Hamsişko’nun Anıları, Yavru Serçe ve Kirpi, Küçük Kara Balık ve Beyaz İnci, Minik Bebek Oyun Öğreniyor… Daha neler neler.

Tabii bu arada masal ve hikaye ayrımına varmak gerekiyor. Zamanemizin Redhouse’ u sevgili wikipedia masalın tanımı için “sözlü halk hikayesi, olağanüstü öğe, kahraman, olaylara yer verilen yaşanmamış öykülerdir” demekte. Hikaye için ise “gerçek ya da gerçeğe yakın bir olayı aktaran kısa, düz yazı şeklindeki anlatıdır” demektedir.
Oldum olası bilim kurgu filmlerinden, hayalini kuramayacağım masallardan hoşlanmamıştım. Altın yumurtlayan tavuk mesela. Olabilir mi allaasen. Gerçeklerden kopamıyordum hiçbir zaman. Ama artık bu kadar laboratuar hastalığı yayılmışken Walking Dead’in gerçek olmayacağını kim söyleyebilir bana? Yada bu sabah aslında paralel evrendeki diğer hayatımıza uyanmadığımızı? Hep birlikte yeşil dediğimiz rengi aslında ben sarı olarak görüyorsam, sen ise mavi ama ortak adı yeşil olduğundan farkedemiyorsak. Ne masalsı değil mi?