Biri sizi gözetliyor

_DSC1510O dürbün havaya kalkmayalı tam 11 ay olmuştu. Çağan’la yaptığımız gözlemler balkondan, parktan, gezdiğimiz yerlerde ötücüleri dinlemek, onları görmeye çalışmaktan ibaretti. İlkine Çağan henüz fasülye tanesiyken katıldığım festivalin ikincisinin düzenleneceğini öğrenince ; haftalar öncesinden hava durumuna bakıldı, babaaa’nın programları ayarlandı ve yağmurlu havadan sonra güneşli bir pazara denk gelen festivalin son gününe not düşüldü. “Kuş festivaline gidilecek!!!”
En iyi bilinen göç Anadolu’dan büyük şehirlere olan insan göçü değil mi? Ancak insandan önce kuşlar keşfetmişti göçmeyi. İlkbahar’da Avrupa’ya gittiler, sonbahar’ da çocuklarını da alıp evlerine geri döndüler. Yüzyıllardır atalarının izinde aynı göç yolunu kullandılar. Bu yollardan en önemlisi İstanbul Boğazı üzerindendir. Detaylı bilgiye burada http://www.ikgt.org/2013/11/istanbul-bogaz-kus-gocu.html ulaşabilirsiniz.
Ben kuş gözlemlemeye çocukken başlamışım bunu daha sonradan öğrendim. İlkokuldayken okul kapanır kapanmaz dedemin yanına yaz tatiline giderdim. O zamanlar dikkatimi çekmeyi başarmış kuşları yerel adları ile dedemden, anneannemden öğrenmiştim. Sonra sonra gittiğim yerlerde farklı kuşlar farketmeye başlayınca kuşları öğrenmemin şart olduğunu anladım ve İKGT ile tanışmış oldum.

Çobanaldatan 26 Eylül 2009

Çobanaldatan 26 Eylül 2009

Hiç unutmam ilk kuş göçü izlemeye babaaa’yla sonbaharda Çamlıca tepesine gitmiştik. Harika bir Eylül günü, sıcak kavuruyor ama kuşlar ortada yok. Babaaa’yla madem kuş yok ormanlık alana bir göz atalım dedik. Bizimle birlikte ikide yabacı kuşgözlemcisi gelmişti. Biz dikenli tellerde gördüğümüz kuş çıvgın mıdır söğütbülbülü müdür tartışa duralım bizim yabancılar yerde aradıklarını kupkuru dalda bulmuşlar. Adını hatırlayamadım şimdi gözlemcilerden bir tanesi yanımıza gelip “yahugelsenize dalda kabak gibi duruyor siz neye bakıyorsunuz” dedi. Tam olarak böyle demese de gösterdiği dala gidip baktığımda karşımda Çobanaldatan’ı görünce kesin içinden böyle demiştir dedim. Ne şanstı hakikaten. Çobanaldatan’ın kısık gözlerini hiç unutmayacağım.

Bugün de Çağan ve Babaaa’yla bir yaz göçünü izlemiş olduk. Göç zayıftı ama yinede biz oradayken geçen şahinlere, leyleklere ve yılan kartalına teşekkür ederim. Babaaa’yla yine patikadan biraz yürüyelim dediğimizde Çağan’ın kucağımda uykuya dalması çok şirindi. Doğanın kucağında huzur ve sükunet içinde başka ne yapılabilirdi ki?
Bol kuşlu günler…