Sandalye

_DSF2855Şu çocuklu hayatımda ne alacağız, hangisini kullanacağız, iyi midir, şöyle midir vs.vs. sorularla düşünüp durduğum, bilmem kaç tane model arasında özellik,fiyat, tavsiye karşılaştırması yaptığım iki ürün oldu; birisi mama sandalyesiydi. Diğerini daha sonra yazacağım.
Bir kaç araştırmadan sonra iki model arasında karar verecektim. Biri burada gördüğünüz Chicco Polly cicili bicili, minderli hatta ve hatta çift minderli o ne gösteriş, o ne ihtişam. Tepsili değil çift tepsili. Prensesiniz/veliahtınız yemeğini yiyor bitiriyor üst tepsiyi hop alıveriyorsun önünden, alt tepsiyle oynamaya devam ediyor. Diyelim ki siz biraz yüksekçe masada oturmuşsunuz bebetonuz mama sandalyesinde ama alçakta kalmış hooop tutuyosunuz sandalyenin yanlarından istediğiniz yüksekliğe geliyor. Bebeğiniz biraz küçük mama yiyecek ama yatar pozisyon alması lazım, sandalyenin arkası üç kademe yatabiliyor. Bu arada taş gibi sandalye, ayakları açıkken bırak devrilmeyi yerinden kımıldamaz ve ikiye katlayıp al istediğin yere götür.
Diğeri herkesin yakından tanıdığı İkea Antilop Mama Sandalyesi. Plastik, dört ayaklı, tek tepsili hepsi bu kadar, gel gör değme sandalyelere taş çıkartıyor. Bir mendille mahvolmuş sandalyeyi pırıl pırıl yapabilirsiniz. Chicco Polly naylonda olsa pofuduk minderinin arasında kalan yemek kırıntılarını temizlemek bir dert olabiliyor.
Polly’nin tepsisi istediği kadar büyük olsun, çift olsun pofuduk mindere gömülen bebetonuz o tepsiye uzanabilmek için sürekli ileri hamle yapması gerektiğinden bir değeri kalmıyor. Ayrıca mutfak lavabosunda yıkayamayacak kadar büyük ne o öyle hiç pratik değil.
Sandalye istediği kadar yükselsin, alçalsın diyorum ya minderine gömülen çocuk için bir şey farketmiyor. Ee ben bu sandalyeyi tosunum güzel güzel yemek yiyebilsin diye aldım, nolur ye diye gözünün içine bakmak için değil.
Paşam Chicco Polly mama sandalyesinde sağını-solunu göremezken, İkea Antilop mama sandalyesinde dimdik oturup kollarını istediği gibi hareket ettirebilir,180 derece dönüp etrafını seyredebilir.
Polly için katla-götür dediysem koltuğunun altına koy götür yapamıyorsun belli bir efor harcıyorsun, ciddi ağır bir sandalye. Ama İkea öylemi. Bacaklarını sökünce poşette bile taşırsın.
İkea Antilop mama sandalyesininde kusuru yok değil. Dengeyi sağlayabilmek adına bacakları biraz dışa açık, (dışarıda denk gelmişseniz belki sizde tecrübe etmişsinizdir) takılabiliyorsunuz. Bebeğiniz heyecanla yerinde zıplarken sallanma sorunu yaşayabilirsiniz ancak devrilme için bebeğin ayağa kalkması gerekir.
Yine de hiç düşünmeyin, beklemeyin İkea Antilop Mama Sandalyesi bebeğiniz için biçilmiş kaftan derim. Hadi afiyet olsun…