İşe dönmeden yapılacaklar

_DSC3501Bu başlık biraz gazetelerin pazar eklerindeki Top 10 listeleri gibi oldu değil mi?

Yazın en moda plajları, en trend yaz sandaletleri, en popüler kayak merkezleri, görülmesi gereken 101 yer falan ayyyhh… Hayır hiç biri değil işe dönmeden önce yapacağım en hayati iş “bahar temizliği” dir. Öncelikle yapılması gerekenleri sıraladım ve neyi kimin yapacağını kararlaştırdım. Yani evet tek başıma yapamam bu temizliği. Evin bölümlerinin temizlenmesinde orayı en çok kullanan kişi veya orada en çok eşyası olan kişi temizler gibi bir kural geliştirdim.Bu durumda ardiye ve antredeki fortmanto tamamen babaaa’nın eline bakıyordu. İlk iş bunu hallettik. Ardiyede lazım olur diye tuttuğumuz birçok eşyayı attık. Doğrusu sadık bir “hatıra sever” olan babaaa’dan umduğumdan (açık söylüyorum hiç umudum yoktu atmaz ama bir şekilde sıkıştırır-tıkıştırır diyordum) fazla eşya attık. Ne mesela diye sormayın vallahi dilim varmıyor. Babaaa en tutkulu “bir gün lazım olur’cu”, en ideal “sonra yenisini mi alayım’cı”‘dır.

Sonraki iş halıların yıkamacıya gönderilmesi idi. Onu da hemen temizlik sabahı servise veriverdim. Camlar ve mutfak dolaplarının temizliği için yardım aldım. Türkan hanım bir çırpıda yaptı ellerine sağlık. Bende onunla birlikte perdeleri yıkayıp ütüledim ve astık. Geriye gardrobu temizlemek kaldı. Açıkçası ondan korkuyorum. Bu iş tamamen bende ve sıkı bir “bunu ben giyerim’ci”yimdir. Bunun rengi bile solmamış,onun lastiği bile sapasağlam, soğuk havalarda giyilir hiç bişisi yok derken derken herşey dolaba aynen girer. Dolap yine kalabalıktır ama gözüme kestirdiğim 5-10 parçayla belki bir sezon geçirebilirim. Geldimi sonbahar. Tabi tabii temizlik yapılır gardrop sona bırakılır. Giyilmeyen bir kutuya konur gardrobun üst raflarına kaldırılır. Bunların yanına elbet birkaç parça daha eklenmiştir. Giderek büyüyen bir kartopu gibi. Sonra o rafa da sığmayınca toplayıp başka yere götürüyoruz. Yeterki gözümüz görmesin. Toplandı kurtulduk di mi? Hayır öyle değil bir şeyin yerini değiştirmek ondan kurtulmak değil hiçbir zaman. Yine de yanlış anlaşılmasın benim bu bahsettiğim giysilerin en yenisi 8 yıllık en eskisi 15 yıllıktır. Asla karıncalar gibi eve birşeyler taşımadım. İhtiyacım ne ise onu almaya çalıştım. Bir giydiğini bir daha giymeyen asla olmadım. Yine de her geçen zamanda ihtiyaçlarım değişiyor. Buna göre kullandığım eşyalar değişiyor. Bu sefer çok kararlıyım güzel bir çözüm bulduğumu düşünüyorum. Bana olmayacak durumdaki kıyafetleri toparlayıp Lösev’in kampanyasına destekte bulunacağım.

Detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Artık bahar mis gibi kokusuyla odalarımıza gelebilir…http://www.losev.org.tr/v2/tr/content.asp?ctID=828