Bugünn bayraaammm

1111Bugün bayram erken kalkın çocuklar…

Kesinlikle dinlemekten, söylemekten bıkmayacağımız bir Barış Manço şarkısı. Ne güzel yazmış, ne güzel özetlemiş bugünü.

Çağan’da bu sabah erkenden kalktı, evet en güzel giysilerini giydi ve bahçelere, kırlara vurdu kendini. Neyseki yağmur yağmadı. Her bayramda tertemiz giydiğimiz çoraplarımızı kirleten o yağmuru kimler hatırlıyor?

Ortaokulun ilk yılıydı. Sınıflara duyuru yapıldı. Müzik öğretmeni 23 Nisan etkinlikleri için koro kuracaktı ve seçmeler okul çıkışı spor salonunda yapılacaktı. Katılmak için ne kadar heyecanlandığımı hatırlıyorumda. O zamanlar evimizde telefon yoktu ve okul çıkışında eve gidemeyeceğimi haber vermenin tek yolu babamı marangoz atölyesindeki telefondan aramaktı. İlk defa koro seçmelerine katılmam ilk defa babamla telefonda görüşmeme vesile olmuştu.

Seçmeler başladığında titrediğimi hatırlıyorum. Öğretmen org başında bir nota çalıyor, bizde sırayla notanın kalınlaşıp incelmesine göre “sihihihihiisahahahahaaa” diyorduk. Bunu söyleyebilmek için diyaframdan nefes almak gerekli imiş. Aslında benim bu sesle koroya alınmış olma sebebim sesimin güzelliğinden falan değil diyaframımı kullanabiliyor olmamdan imiş. Kabul edildiğimde mutluluktan koşa koşa eve gelmiştim. Provalarda heyecanımı atmıştım. Hatta itiraf edeyim biraz fazla özgüven kazanmış solo şarkı söyleme hayalleri kurmaktaydım. Taki törenden önce yağan yağmurla kirlenmiş beyaz çoraplarımdan utanıp arka sırada durana kadar. O zamanlar malum deterjanın o çok sevilen sloganlı reklamı yokmuş tabi. Çocuk aklımla neler hayal etmişsem, herşeyin bozulduğuna inandırmışım kendimi.

Belki o güne inat biz bugünü bayram gibi geçirdik. Bahar gelmiş, havalar miss gibi. Biraz sizi de oralara götürmemi ister misiniz?