Hep mi zor?

Anne olmak hep mi zor? Sen istedin şimdi yan mı çiziyosun deme sakın.

Çağan bakıcıyla yalnız kalma alıştırmaları yapıyor. Ben evde yokmuşum gibi davranıyoruz. Çok zor oluyor. Ben ya yatak odasında yada babaaa’nın odasında oluyorum, odadan çıkarsam ona gözükmeden hızla geri dönüyorum. Ona böylesi yakınken uzak-mış gibi davranmak çok zor. Oyun oynarken sesi geliyor yanına gidip eşlik etmek istiyorum. Ensesine iki şaplak atmak istiyorum. Mızırdandığında ne istiyor acaba diye bakmak istiyorum. Aklıma gelen birkaç melodiyi mırıldanmak istiyorum. Kucağıma alıp dönüp dönüp, havaya fırlatmak istiyorum.

Bugün Çağan öğleden önce uykusuna yatmak için hazırlandı. Biberona süt konuldu. Bakıcısı ile odaya geçtiler. Kapının kapanmasıyla Çağan’ın sesi duyuldu. Öyle ağlıyor öyle ağlıyordu ki zor tuttum kendimi. Evet Çağan’ı dinliyorum ama benim asıl görevim bakıcının tavrını takip etmekti. Bir müddet bekledim. Biraz dinledim. Ses yükseldikçe yükseldi işin rengi değişti ben dayanamadım. Odaya girdiğimde gördüğüm manzara şuydu, Çağan ağlıyor bakıcımız elindeki biberonu ağzına tıkmaya çalışıyor, Çağan direniyor. Çağan’ı kucağıma aldım, konuşarak sakinleştirdim hemen uykuya daldı.

Bu durum beni çok üzdü. Tavrından dolayı bakıcımıza ne desem bilemedim. Sadece bunun ilk olduğunu düşünerek Çağan’ı nasıl sakinleştirebileceğini anlattım. Ağlarken uyuyamayacağını, başka bir odada başka birşeyle ilgilenerek ilgisini dağıtabileceğini, içinde bulunduğu durumu ona anlatarak sonraki uyuma denemelerine alıştrabileceğini anlattım. Ne bileyim benim aklıma bunlar geldi. Yapılabilecek çok daha başka şeyler vardır muhakkak. 23 sene önce ve çok çok genç sayılacak bir yaşta anne olan birisi bunları düşünememiş olabilir dedim, aklıma başka bir şey getirmedim.

Bugün ağır bir yükün altına girdiğimi şimdi daha iyi anlıyorum. Çocuk sahibi olmak başlı başına vijdan azabı iken çalışan bir anne olmak ve çocuğunu bırakıp işe gitmek iki kat vijdan azabı demek. Çalışmak veya çalışmamak ikiside zor kararlar. Kimbilir kimlerin daha uykularını kaçırmıştır bu konu. Bugünü küçük bir yenilgiyle bitirmiş olsakda sorun değil yarın güzel geçecek.