Dikkat dikkat

Hani Anadolu’da, herkesin birbirini daha iyi tanıdığı küçük yerleşimlerde, belediyenin hoparlöründen yapılan anonslar vardır.
– Dikkat dikkat, belediyemizde civciv satışı başlamıştır, ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ilanen duyrulur.(ama en az 3 defa tekrarlanır ki sonuna yetişenler kulak kabartsın sonraki anonsu dinlesin )
– Dikkat dikkat, kasabamız esnaflarından Halil Pekduman’ın oğlu Murat’ın bu gece Asmalı Kır Bahçesinde nişan töreni vardır. Tüm halkımıza ilanen duyurulur. (Evet tabi ki 3 kez tekrarlanır)
Cep telefonlarının yaygın olmadığı zamanlardı. 3 kız kardeş konsere gitmiştik. Küçük ablam ve ben içecek birşeyler almaya gitmiş, dönüşte eski yerimize gidememiş arkada dans ederek izlemeye devam etmiştik. Büyük ablam beklemiş, bizim gelmediğimizi görünce endişeyle konser alanında anons ettirmişti. O laylaylom müzik arasında insanın kendi adını duyması önce “biri kayıp galiba” sonra “aaa bu benim adım” tepkisine dönüşüyor.
İşte bugün “öyle olsaydı bu anonsu yapardım sanırım ” diye düşünürken buldum kendimi. Çünkü biz kitapçıda yeni kitaplar bakıyorduk. Çağan’da “uuu uuuu” diye konuşarak yanımda tek tek kitapları elliyordu. Sonra birden ses kesildi aşağı bir baktım ki ÇAĞAN YOKKKK! Arkama baktım yok. Kitap rafının arkasında yok. Az ilerde babaaa birşeyler karıştırıyor, hızla yanına gittim. Ohhh neyseki Çağan raftan aldığı bir kitabı babaaa’sına götürmüş birlikte bakıyorlar. Arayış içinde geçen 4-5 saniye bana ne kadar uzun geldi anlatamam. Çağan’a bakarken gözümün önüne çocuğunu arayan anne-baba haberleri, şurada gördüm ihbarlarına güvenip memleketinden kilometrelerce uzakta evladını arayanlar, olayın nasıl geliştiğini anlatırken gözyaşlarını tutamayıp konuşmakta zorlanan anneler geldi. Evet tamda onların dediği gibi oldu; “yanımda kitaplara bakıyordu bir döndüm yok”. Bir anlık boşluk, iki saniye gözünü ayırma. Hayır yapamazsın, göz ucuyla takip ediyorum, yanımda dursun diyemezsin. Bir gözün hep onun üstünde, elinin biri hep ensesinde, kulağın sesinde, bacakların tetikte olacak ki yakalayacaksın.
-dikkat dikkat, nearaanneoldum’un keçileri kaçmıştır, görenlerin insaniyet namına belediyemize müracatı ilanen duyurulur. (aaa nerden bildiniz en az 3 kere)