Ateşli çocuk, bir baba, baba bir gün…

_DSC8100Baba nedir diye sorduğunuzda “Anlayışlı, iyi huylu erkek” tanımı çıkıyor karşınıza. Katılıyorum. İstediği kadar sert olsun, otoriter olsun, katı, lanet, aksi, nemrut olsun, bir kere istediği kadar hayır desin, evladını üzmemek için “annen izin verirse yaparsın” yalanına sığınan kaç baba tanıyorsunuz?
Ateşli çocuk, bu tabir gözünüzde nasıl canlandı bilemicem ama şu an yanımda kanlı canlı mis gibi ateşli bir çocuk var “Çağan”. Dün gece sabaha karşı uykunun en böyle ağız şapırtılı yerinde Çağan mızırdanıp ağlayarak uyandı. Her zamanki gibi meme vereyim diye kalktım oda ne sanki kucağımda fırından yeni çıkmış alev alev ekmek tutuyorum. Hani pazar kahvaltısında üzerine yağ sürebilmek için sıcak olsun diye fırından aldığımız ekmek. Elini tuttum poğaça kokuyor. Işığı yaktım “babaaa birde sen bak” dicektim, ne göreyim baba yok yerinde yeller esiyor. Koltukta uyuyakalmış. Emzirme arasında ateş düşürücü ilaç verdik. Uyuyunca sabaha daha iyi olur diyorduk ateş aldı başını gitti. Biz yine de nasıl sükut içinde “biraz ateşi var” diyerekten çıktık, 5 dakikalık yolda mı çıktı o ateş o kadar anlamadık doktorun ölçtüğü 39,81 di. İlk teşhis kulak enfeksiyonu oldu ancak enfeksiyonu tetikleyen Çağan’ın diş çıkarması imiş. Kulak enfeksiyonu, ateş ve ishalin olması diş çıkarmanın dönemlerinde çok sık rastlanılıyormuş. Bebeklerde diş çıkarma dönemleri hakikaten çok zor geçiyor. Çağan’ın bundan önceki dişlerinde de uzun süre huysuzluk yaşamıştık ama hiç böylesi olmamıştı. Hastaneden dönüşte elimizde bir poşet ilaç ve huysuz bir çocuk vardı. Baba gibi bir gün buna denir işte! Aaaa yoksa bugüne babalar günü mü deniyordu?

O zaman biz babalar gününün en babasını yaşadık. Benim Çağan’ın acıktığında, rahatlamak istediğinde emzirmek dışında bir fonksiyonum yok. Ama babaaa öyle mi. Babaaa; Çağan bebek arabasında oturmak istemiyorsa saatlerce onu kucağında taşıyan kişi, mızırdandığında komiklikler yapıp güldüren kişi, Çağan’ın ilk sesli güldüğü kişi bir kere babaaa, her türlü oyunu saatlerce bıkmadan oynayan, aynı şekilde Çağan’ın saatlerce oyun oynamak istediği kişi de babaaa (bir keresinde babaaa’yı taklit edip onun oyununu oynamak istemiştim Çağan bana baktıktan sonra önündeki topu alıp bana arkasını dönüp gitmişti), Çağan’ın her banyo saatinde havluyla kapıda hazır bekleyen kişi (hemen sarılacak ki üşümesin).

Bir gün diliyorum bende bir babaaa gibi olayım,  gelecek diye camda beklenen, sözü ne olacak diye merakla dinlenen, neşesiyle heyecanlara sürükleyen. Ancak ben çıtçıtlı badilerin yerini biliyorum , yerini değiştirsek sonra da ben nerde nerde, göremiyorum, kaçıncı çekmece falan desem olmaz mı? Ne yani babaaa gibi olamam mı?

Günün şarkı önerisi,  hadi bir daha dinleyelim https://www.youtube.com/watch?v=WUIM4DAD_sA