Kızamık, kızamıkcık, kızıl

Önce bir noktayla başladı herşey. Ardından bir nokta daha. Bazen yanaklara doğru, bazen göz kapaklarında dahi olurdu. Ah o diş.  Bebeklerde diş çıkarırken salya artışı ciltte tahrişe, kızarıklığa yol açabiliyor. Çağan’da da bunu çok yaşadık. Gündüz salyası tavan yapmışken, eli de ağzında olmasından mütevellit ağız çevresi, çene ve göz çevresinde kızarıklar çok olurdu.
Bu sabah uyandığımızda saat daha 06:42’ydi. Babaaa’yı işe uğurladıktan sonra bizde Çağan’la yatağa döndük. Uyuruz sanıyordum ama uyku tutmadı zaten kalkma vaktim gelmişti. Çağan’ı aldım mutfağa doğru geldim ki camdan gelen ışıkla ne göreyim. Yanaklardan saç diplerine doğru benek benek kırmızılık, omuzlar kollara doğru pembemsi. Bu ne şimdi dedim. Bir yandan evden çıkacağım için hazırlanırken bir yandan da Çağan’ı gözlemlemeye çalıştım. Biraz huysuzdu ama uykusunu tamamlayamadığına yordum. Bu kızarıklık için ; ateşlendi, ateş düşürücü verdik, terledi sanırım isilik dedim. Teşhisi koydum; isilik. Banyo yapıp nemlendirici sürersek geçer. Ohhh tedaviyi de bulduk.

Öğle molasında arkadaşımla görüştüm. İki anne bir araya gelince ne konuşur. Çağan’ın durumunu anlatınca “Dilek el,ayak,ağız hastalığı olmasın” dedi. ? Olabilir miydi? Hemen internet görseller. Yok benzemiyor. Akşam dikkat ederim.

Annem aradı Çağan’ı merak etmiş. Ben anlattıkça annemin kafasında şekillendi; gece huysuzdu, omuzlarına doğru, evet böyle isilik gibi, saç derisinde bile mi olurmuş, ıslatmayayım mı ama ben Çağan’ı yıkayalım krem sürelim dedim, eyvah eyvah krem gözenekleri tıkayıp kızıl’ın çıkmasına engel olursa? Annem teşhisi koymuştu; Kızıl.
Öğleden sonra bakıcı teyzemiz Çağan’a hava aldırmak için parka çıkardı. Parkta bir bayan görmüş Çağan’ı söylemeden edememiş. “Kızamıkçık olabilir benim kızımda böyle olmuştu” demiş. Kızamıkçık mı? O kadar ateş olur mu olur.

Akşam Çağan’ı kaptığım gibi hastaneye gittik. Nöbetçi doktor daha kapıda teşhisi koymuş ki muayeneye gerek duymadı. “Bir iğne yazdım, hemşire yapsın yarım saat sonra tekrar görelim” dedi. “Ne olabilir neden şüphelendiniz” dedim. “Alerjik gözüküyor iğneden sonra cevap verebiliriz” dedi. Ben “kızamıkcık değildir değil mi? dedim “hayır” dedi. Bu “internetten, eşden dosttan öğrenip, aslında ben teşhisi koydum ama bide sen söyleyiverci” hasta modeli ne fena yahu. Doktor benim hakkımda ne düşünmüştür acaba. Hayır adam diyo ki alerjik, ben illa kızamıkcık olabilir mi diyorum. Ben kızdım kendime vallahi.

Dediği gibi oldu yarım saat sonra kızarıklık sönüverdi. Kesin teşhis; antibiyotik alerjisi. Biz kullandığı ilacın etken maddesini not alacağız ve kullanmayacağız. Çağan’ı yatağına bıraktığımda tertemizdi cildi inanamadım. İlk hastalık deneyimimiz bununla sonlanmıştır diye ümit ediyorum. Herkese sağlık, sağlık,sağlık diliyorum…