Fotoğraf albümleri

_DSC8935-1“Günübirlik zaten bişey lazım olmaz ama koştururken terleyebilirsin yedek tişört koyuyorum” diyorum.

“Olur” diyor babaaa.

“Gece acıkırsan diye sandviç hazırlıyorum, tamam arkadaşına da yaptım.”

“Portakal suyu yapsam içer misin? ” diyorum.

“Yok içmem ama sen bize çay koysana Dilek, sabah göl kenarında olacağız ya içeriz güneş doğarken, manzaraya karşı güzel olur” diyor babaaa.

“Tamam sıcak su var termosa koyuyorum sen çayı içine atarsın” dedim aklım başıma geldi. Be adam bunca sene geçmiş bir gün olsun benimle böyle romantik bir anın hayalini kurduğunu bilmem. Göl kenarında, gün doğarken, çay içip güneşin doğuşunu izlemek falan.

Babaaa fotoğraf çekmeye gide dursun biz Çağan’la anne-oğul günü yaptık. Böyle günlerde yaptığımız en güzel şey annane-babanne ziyareti. Çöp çektik annane çıktı. Bu defa annanede Çağan’ı bir sürpriz bekliyordu; “büyük annane”. Annanem bir süredir sağlık problemleri yaşıyordu ve yaşadığı yerin küçük bir köy olmasından dolayı uzman doktor bulması, muayene olması zor oluyordu. Annemde tedaviye İstanbul’da devam etme kararı aldı. İyi ki öyle oldu. Çağan büyük annanesiyle tanıştı. İlk önce kapıdan baktı güldü, sonra ona topunu getirdi. Annanem yemeğini yerken Çağan geldi tepsiyi inceledi, ekmeği gözüne kestirdi ve kaptığı gibi kaçtı. Annanem harika bir oyun kaynağıydı.
Annanem Çağan’ı fotoğraflarda görmüştü ama rüya olarak yorumluyordu. “Aynı rüyamdaki gibi, orda da böyleydi” dedi. Gülümsedik.

Çocukken özel ve önemli günlerde çekildiğimiz fotoğrafları hemen mektup yazar annaneme gönderirdik. Fotoğrafın arkasına kişiler, tarih ve yer bilgisini muhakkak yazardık. Zaman içinde fotoğraf göndermeler azaldı, dijital fotoğrafa geçildikten sonra ise artık fotoğraf göndermez olduk. Bakacak olursam biz bile artık baskı almaz olduk. Çok beğenip çerçevelemek istediklerimiz haricinde elimizde fotoğrafımız yok. Pofff çok kızdım kendime şimdi.

Lütfen siz sevdiklerinizle güzel anlarınızın tadını çıkarın ve o anların fotoğraflarını bastırmayı ihmal etmeyin. Eskisi gibi bir aile albümü yapmak harika olurdu. Birde onu gelen misafirlere göstermek. Gülümseyin bu defa ben çekiyorum.