Sıra sıra inciler

_DSC9086Bu akşam içim burkuldu, bir garip oldum. Hiç farketmemişim, görmemişim neara çıktı o yedinci diş.

Çağan’la döke saça çorba içiyorduk. Ne varki artık kaşığı tutmama müsaade etmiyor, kendisi tutacakmış kaşığını. Hayır ağzına dik götürmeye kalkışmasa benim için sorun değil zaten kendisi yesin ne ala. İki kaşık çorbayı üst üste tabaktan alıp yiyebildiği için pek bir mutlu olmuştuk. Çağan birden gülünce resmen tek taş pırlanta misali, kırık pirinç tanesi edasıyla gözüme ilişti yedinci diş. Bir an durakladım. “bir günde bu kadar yükselebilir mi bu diş” dediysem de farketmemiştim işte. Biliyordum o salyalar, elleri ağzında kaşıma çabaları hep dişin belirtileriydi ama görememiştim. Ben görmeden o çıkmıştı işte.

11 ay Çağan’a bilfiil kendim baktım, çalışmaya başladım ama elimi eteğimi yavrumun üzerinden çekmedim herşeyi benden sorulur diye ortalarda dolaşırken bu diş tokat gibi geldi yanağıma. Yani mükemmel olmadığımı biliyorum. Mükemmel diye birşey de yok zaten bunu biz uyduruyoruz. Her anne gibi evladımla alakadar olmaya çalışıyorum. Gelişimini, değişiklikleri kaydetmeye çalışıyorum. Mesela bu hafta etrafında dönmeye başladı. Kolunu balerinlerin yaptığı gögüs hizasına getirip elinin gösterdiği yöne dönmeye başlıyor. Merdivene destek almadan tırmanıyor (daha önce de bunu yapabildiğini yazdım belki hatırlamıyorum, epeydir üzerinde çalıştığı için ilerleme kaydetti çok hızlı tırmanıyor). Yemek kaşığını kendisi kullanmak istiyor ve taburelerin üzerine oturmaya heveslendi. Neresi olursa hemen oturmaya çalışıyor. Ama o yedinci diş neara patlattı o damağı göremedim.

Epey duraksadım. Hayatım film şeridi gibi gözümün önünden geçti ama çabuk toparlandım. Kendimi suçlamadım. Kötü bir anne olduğumu düşünmedim. Eğer hala Çağan’a ben bakıyor olsaydım gün içindeki telaşımızdan yine görmüyor olurdum belki.

Biliyorsunuz iki iki çıkıyor bu meret şimdi sıra diğer dişte. Kaşıyorum bahanesiyle iyice yokladım. Damak kabarmış zaten parmağı sürekli o tarafında kaşıyor, belli ki yakındır oda çıkacak. Zaten sekiz benim uğurlu rakamımdır. Sekizinci diş çok güzel gelecek eminim. Yavaş yavaş diş, sakin, böyle çok daha güzelsin. Ya gel bana sahici sahici yada anca çıkarsııınnnnn….