O’nun arabası vaaarrrr…

Daha önce de bahsettim, kara kara düşünüyorum ne yapsam ne yapsam da bizim ufaklığı oyalasam, güzel vakit geçirse. Hem eğlense hem öğrense. El, göz koordinasyonunu geliştirse.

Çok garip konuşuyorum değil mi? Altı üstü çocuğa oyuncak almak istiyordum. Çağan artık 16 aylık bir ufaklık olduğuna göre nasıl oyuncaklar ilgisini çeker acaba veya ona neler sunmalıyım diye araştırma yaptım. Aktivite kitaplarına baktım özellikle bu iki kitaba göz atın derim. Anne ve çocuk ev-okulu 1 evde çocuğunuzla yapabileceğiniz basit ama eğlenceli oyuncakların yapımını anlatıyor. Evet şu an için Çağan’la bu türden aktiviteler için çok erken. Ama mesela karton koliden ev yapımı anlatılmış. Bez kolileri ne güne duruyor harika bir oyun evi yapabiliriz._DSC1858

Alışveriş sitelerini inceledim. Oyuncakların özelliklerinde şu kadar ses çıkarma, bu kadar sayı, İngilizce harfler-sayılar, envai çeşit şarkı, insanı deli edecek kadar melodi yazıyor. Bu oyuncakların bebeğimin erken taklit dönemi için harika olduğu yazıyor. Ötekisi ufaklığınız oyuncakların parçalarını birleştirirken el göz koordinasyonlarını geliştirir, sebep sonuç ilişkisi kurmayı da öğrenir diyor.

Tabii ben bunların hepsini harmanladım güzelce sardım paket yaptım. Aldım çocuğu kolumun altına oyuncakçının yolunu tuttum. Neymiş bu oyuncaklar yakından görelim dedik. Bir tanesi aslında scoteer gibi görünürken üzerine bir parça takıyorsun hooop oluyor sana tekerlekli sepet. Sıkıldın çıkarıyorsun başka bir şey takıyorsun voltrandan hallice başka bir şekle bürünüyor. Bir başkası sayfalarını çevirdikçe müzikli masal anlatıyor ama hepi topu üç sayfadan oluşuyor. O sıkılmazsa ben sıkılırım çevir çevir aynı masal yahu. Nerde bu okuduğum afilli oyuncaklar derken düşündüm bu oyuncak için “bebeğiniz müzikler ile eğlenirken masalla hayal gücünü destekler” yazmışlar mıdır acaba diye. Oyuncak çocuk için muhakkak ki keşfetme, eğlenme, öğrenme, hayal gücünü kullanabilmesi için çok çok gerekli bir araç kesinlikle katkısı ölçülemez. Peki çocuğun önüne bunların hepsini yığmak ne gibi sonuçlar doğuruyor diye düşünürken gözüm Çağan’a ilişti. Eline kırmızı bir oyuncak araba almış kapılarını açıp kapatıyor vuuuv vuuuvv diye tekerleklerini ileri geri oynatıyordu.

Evreka! İşte budur. Aranılan oyuncak bir süreliğine bulunmuştur. O kadar çok sevdi ki bu arabayı bütün gün elinde taşıdı, bulduğu her alanda sürdü. Tepeleri bir çıkışı var görmeniz lazım. Yemek yerken tabağının yanına koydu nizami olmasına dikkat etti. Bir ara tabağıyla yer değiştirdi öncelik arabadaydı daha önde durmasını sağladı. Bir ara arabaya da çorba içirmeye kalktı neyse ki arabayı da banyoya soktu onu da sabunladı. Uyuyacağı zaman araba ayağının dibindeydi, ayakla yokla durdu bir yere gitmiş mi diye. Ee onun arabası varrrr güzel mi güüüzeeellll….