Demim demim diyorum ama

nearaanneoldum_demim1

Yok tutamayacağım diyeceğim sonunda. Demim demim diyorum ama demezsem de rahat edemeyeceğim. Birkaç deneyimimi anlatacağım sadece belki birilerinin ihtiyacı vardır.

 

Hangi bebek bezi?

Çağan 4 aylık olana dek ben Prima’nın Premıum Care serisini kullandım. Bence Premıum care’nin dokusu o kadar yumuşak ki pamuklu bir giysiden farkı yok. Islandığında bezin yüzeyinde çıkan mavi çizgi bezin değiştirme zamanının geldiğini haber veriyor harika bir sistem. Ancak yenidoğan ve anne sütü ile beslenen bebeklerde yeşil renkli sıvı şeklinde dışkılama olduğundan o denli tazyikli bir kakayı hızlı ememiyor ve kaç kere Çağan’ın sırtına kadar çıkmış kakayı temizledim hatırlamıyorum. İşte ondan sonra Prima Aktif Bebek’e geçiş yaptım. Yeşil renkli olan hani. Kesinlikle çok hızlı emiyor ve kalınlığı ideal. Molfix denedim sadece pişik yaptığı için kullanmadım. Huggies için ise dokusu çok güzel Premıum Care’e yakın diyebilirim. Üzerindeki desen Mickey Mouse çok şirin. Bel kısmındaki lastik bezin güzel oturmasını sağlıyor ama gel gelelim çok pofuduk. Evet pof pof. Benim gibi pamuğu seven ve beğendiği şeylere “pamuk gibi” diyen birine bile fazla gelen bir pofudukluk bu çünkü hiç pratik değil. Bir kere bebeğin bacakları arasında fazla kabarık duruyor ve kimbilir belki de hareketini kısıtlıyor. Ayrıca bu kadar pof olunca katlı halide kabarık oluyor. Çantanıza koydunuz 8 adet Prima Aktif’in kapladığı alana Huggies’ten  5 adet koyabilirsiniz. Bu kadar pofuduk olmasının yanında kenar bantları o kadar geniş ve sert ki bezden taşıyor, hareket ettikçe bebeğin bacağın çiziyor. Ne yazık ki 2 kutu almışım bitene kadar kullanacağız mecbur.

Banyo oyuncağı

Bence çok dikkatli kullanılması gereken bir oyuncak aman diyeyim. Çağan yaz boyunca banyoda kuzu, ördek, tavuk, araba her türlü su fışkırtabilen, yumuşak banyo oyuncaklarıyla oynadı. Ancak havalar soğuyunca ve su tüketimine olan saygımdan ötürü ayakta duş alma yöntemiyle yıkanmaya başladı. Tabii bu arada bu oyuncaklar kenara alındı. Geçen gün Çağan’a bir orman kuruyordum ve bu ormana hayvan lazım olunca oyuncaklar geldi aklıma. Bide ne göreyim oyuncakların içindeki su yosun, balçık gibi oyuncağın iç yüzeyini birşey kaplamış. Maalesef oyuncağın içine ne kadar su çektirip bıraktıysam da bir türlü temizleyemedim. Sizler nasıl kullanıyorsunuz bu oyuncakları, acaba tamamen kurutup mu kaldırıyorsunuz.

 

En iyi çocuk oto koltuğu

Şimdi en iyisi demek çok iddialı ve iyi demek ihtiyaca göre değiştiği için tam olarak en iyisi bu demiyorum ama benim ihtiyacımı en iyi karşılayan çocuk oto koltuğu Britax Römer Trifix oldu. Yaklaşık 5 aydır Britax Römer oto koltuğu kullanıyoruz. Koltuğu çok kolay monte ettik. Çağan koltuğa kolay oturan bir çocuk değildi ilk başlarda çok direndi. Ama yorgun olduğu bir gün ellerini koltuğun iki yanına koyup başını dayayışı gözümün önünde. Sonrası geldi zaten artık koltuğa keyifle oturuyor. Koltuğun iki pozisyonu var yatış ve oturuş. İkisi de ihtiyaca son derece iyi cevap veriyor. Aslında mühim olanı bir çarpışma anında edinilecek tecrübedir ama onu inşallah ki yaşamayız. Benim sizlere diyeceğim yalnızca bir koltuk olarak beğendiğimizdir. Yaşadığım tek sıkıntı emniyet kemerini biraraya getirip klipsi takmam biraz zaman alıyor şıp diye yapamıyorum. Ama bu sorunun bu ürüne has bir durum olduğunu zannetmiyorum. O kemer klipslerini bir arada tutup takmak zor. Ancak kemer boyunu ayarlamak pratik. Eğer düşünüyorsanız memnuniyetle alabilirsiniz derim.

 

Hangi süt sağma makinesi?

Tabi ki emektarım, benim bu 19 aydaki en büyük yardımcım Lansinoh Süt Sağma Pompası. Doğumdan sonra Çağan kucağımda eve giderken yol üzerinde bir medikalciden almıştık. Bende forumlardan okuduğum ve tavsiyelere göre almaya karar verdiğim bu ürünü öyle çok kullandım ve öyle memnun kaldım ki bence siz de düşünüyorsanız çekinmeden alabilirsiniz. Tecrübelerime gelince; çekim hızı tercihinize göre değişiyor. Sağmaya yeni başladığınız dönemlerde hassasiyet yüksek olduğundan hızını ayarlamak kurtarıcı oluyor. İki pompa olması sağım süresini kısaltıyor ama bunun avantajı yine ilk aylarda oluyor. Sütün azaldığı son dönemlerde ise tek pompa ile kullanmak süreyi uzatsa da randımanı artırıyor. Cihaz elektrikli ancak pillede kullanım imkanı var fakat ben hiç pilli kullanmadım. Birde ufak ufak çok parçası var. Tüm parçaları temiz ve kuru tutmaya çalışmak yorucu olsa da güzel bir pompa. Lansinoh süt sağma pompasını tavsiye ederim.