Bugünlerde ben, biz

Kendimden yola çıkıp nolucak bu memleketin hali noktasına varacağım sanırım ondan hep bu başlıklar.

Bugünlerde ne oldu biliyor musun? Anlatayım. Bir akşam yani geçen geçen cuma akşamı bakıcımız bir iş teklifi aldığını yüksek maaş, az çalışma saatleri olduğunu evine daha yakın yerde, daha bir zevkle çalışacağını söyledi. ” Aaa nerden çıktı şimdi” diyemiyorsun. Hayatta böyle anlar da varmış. Ne diyeceğini bilemeyeceğin. Telefonu kulağımda tutup sadece dinledim. Hemen Pazartesi günü başlarsın demişler. Çağan’ı bırakmam yine arada gelir görürüm dedi. Tanıdığının tanıdığı varmış. Kendi görüşmeye gittiğinde bizde onunla görüşürmüşüz. Bizimle hiçbir ilgisi yokmuş, aslında çok mutlu olduğunu ama işte teklifin de çok iyi olduğunu anlatırken pazartesi mi diyebildim sadece. Bunun üzerine insanoğlu, sistem, dünya düzeni gibi söylemlere girmek istemiyorum. Bende bir çalışan olarak onun bu kararı almasında muhakkak kendince haklı nedenleri olacağını düşünüyorum.

Biz şaşkın yeni bir bakıcıyı nereden kimi buluruz diye düşünüp harıl harıl ilanlara sarılmışken bakıcımızdan haber geldi. İşi beğenmediğini aslında biraz maaşını artırsam çalışmaya devam edeceğini söyledi. Araya da Çağan’ın bunca zaman ona alıştığını şimdi başka biriyle zorlanmasını istemediğini iliştirdi. Bizi de en çok düşündüren konu buydu aslında. Zaten kendisinden çok memnun olduğumuz bakıcımızı ücret için kaybetmek istemedik. Bütçemize göre (öhöm tabii ki artırma-eksiltme usulüyle) bir zamla hayat o kaos halinden eski rutinine geri döndü.

Bu haftasonumuz oldukça kalabalık (ben, Çağan, annane, dede ve teyze) yani yeterince kalabalık ve eğlenceli geçti. Aile büyükleri çocuklar için bulunmaz bir hazine. Annemin Çağan’la oynadığı oyunları ve Çağan’ın bu oyunlara büyük bir merakla sarılmasını hayranlıkla izliyorum. Asla oyuncağa ihtiyacı yok. Annemlerde olduğum haftalarda yemeğin dozunu kaçırıyorum. Annem ve babam hakikaten çok lezzetli yemekler yapıyor. Haftaiçi biraz dengelesem iyi olacak. Bu en çok Çağan’a iyi geliyor değişik tatlar keşfediyor. Mesela turşuyu bayıla bayıla yedi. Veya patlamış mısırın girdiği şekli tahmin ederek harika bir aktivite yapmış oluyor. Sizde dev bir ahtapot yeseniz heyecanlanmaz mısınız şimdi?