Bebeklerde Rutin

En son Çağan’la dışarıda yaşadığımız enerji taşkını günlerin sebebini araştırıyordum hatırlarsanız. Bunun en büyük nedeninin doymak bilmez bir merak ve hareketli bir çocuk olmasına bağlıyorum. Diğer faktörlerde işin içine girince ortalık toz duman oluyor.

En son rutin demiştim. Çocuklar hayatlarının belli bir düzende gitmesini isterlermiş. Bir işten sonra nelerle karşılaşacağını anlar, bilir ise daha uyumlu ve huzurlu olurmuş. Burada bahsedilen yeni doğan bebeklerde emmeden sonra gelecek alt değiştirme işlemi örnek veriliyor. Eğer Çağan gibi 20 aylık bir çocuktan bahsedecek olursak, onun içinde her gün 2 saat öğle uykusu uyumak basit bir rutindir. Eğer o gün bu rutin aksamışsa huzursuzluk ve agresiflik baş gösteriyor. Bizim dışarı çıktığımız günlerde öğle uykusu saati biraz sarkmış ve uyku süresi kısalmış oluyor. Ya araç koltuğunda yada çocuk arabasında 40 dakikalık bir uyku beni dinlendirmekten çok sersem ederdi diye düşünüyorum. Bu Çağan için de böyle sanırım dışarıdayken geç uyuması, uyuyamaması daha fazla hareketli olmasına yol açıyor. Bunun sebebini de tüm okuduğum yazılar kortizon hormonuna bağlıyor. Çocuklar yorgun olduklarında durup dinlenerek bu yorgunluğu giderebileceklerini bilemedikleri için normal davranışlarına devam etmeye çalışırlarmış. Ancak yorgun olduklarından aynı hareketleri daha fazla çaba sarfederek yapmaları kortizon salgılamalarına neden olurmuş. Kendilerini engelleyen yorgunluğu kortizonla yenmeye çalıştıklarından daha daha hızlı daha hareketli olmaya koşullanıyorlar. Böylece daha da yoruluyorlar tamamen kısır döngü.

Bizim dışarıda yaşadığımız hareketlilik sorununun bir nedeni de bu bence. Belki zaman geçtikçe gündüz uykuları azaldıkça veya tamamen ortadan kalkınca ve Çağan çevreyi daha iyi tanıyınca her şey daha kolay olacak. Ama çevremdekilerden aldığım tecrübeler bana “hayır bitmeyecek, çocuk her zaman hedefini yükselten her zaman kendi sınırlarını zorlayan bir canlı. Hep daha ilerisine odaklanacak” diyor. Annem ise “sende böyleydin” diyerek beni empatiye çağırıyor. Benden 1,5 ve 3 yaş büyük iki kız kardeşim var (benden 3 yaş küçük birde kız kardeşim). Annem derki ben doğana kadar dolaplarda kilit yokmuş. Emeklemeye başladığımda ilk yaptığım şey kumanya dolabını dağıtmak olmuş. Ne denir, armut dibine düşer mi?