Biriktirmek

Az önce bir aydınlanma geldi bana. Ben dönüyorum dönüyorum neden bu evi derli toplu yapamıyorum? Buldum çünkü biriktiriyorum. Neyi biriktirmişim anlatayım.

Küvette 3 tane kova var. Biri Çağan’ın kirli bez kovası olmazsa olmaz. Diğer ikisi musluğu açtığımda sıcak su gelene kadar akan suyun bulunduğu temiz su kovaları. Belki balkonu yıkarım ya da yerleri silmek için kullanırım diye biriktirmişim.

Çağan , babasının kütüphanesini karıştırırken

Çağan , babasının kütüphanesini karıştırırken

Mutfağa geliyorum. Çağan’ın suluğunu yıkamıştım şişe kurumadan Çağan su istedi kağıt havluyla suluğu kurulamış vermiştim. Ama bu kağıt havlularda şimdi kat kat nasıl kalın. Sadece su emdi ıslandı diye atmaya kıyamamışım yere bir şey dökülürse siler öyle atarım diye kurumaya bırakmışım. Kağıt havlu biriktirmişim.

Salona gelince kıyafet biriktirmişim. Çağan’ın bir çift çorabı, birde yeleği köşede bir yerlerde. Üşürse giydiririm diye biriktirmişim.

Sanki gömleklerle pantolonlar yıkanamaz diye gizli bir kural var. Birleşseler tam bir posta dolduruyorlar çamaşır makinesini ama sadece gömlekler doldurmadığı için kirli çamaşır biriktirmişim. Sepet öyleecee dolu duruyor. İşte böyle saçma saçma şeylerle ev dağınık gözüküyor. Gariptir bu saçmalığın içinde rahat yaşamaya çalışıyorum.

Derli toplu olmayı pek yapamıyorum. Titiz de değilimdir ama temizimdir. Biliyorum ki ben hijyene takıntılı bir halde evimi temizlersem aslında hepimizin evi olan dünyayı kirleteceğim. Sürekli kendimi telkin edip duruyorum “Hijyen” kelimesinin içi boş Dilek. O klozeti istediğin kadar ov, ultra ferah deterjanlar dök. İlk seferde yine eskisi gibi olacak. Şişe şişe kimyasal kullanmak evimi temiz yapmayacak yaz geldiğinde koşa koşa atlamak isteyeceğim denizimi kirletecek. Biliyorum ki boşa harcayacağım su ile kaynaklarımızı tüketeceğim. İsraf edeceğim kağıt ile dünyaya geri dönüşümü yıllar alacak bir çöp atmış olacağım.

Salonda duran yelek meselesini geçiyorum evet biliyorum alıp yerine koysam elime yapışmaz ama iki saat sonra yine lazım olacak boşuna kaldırmayayım diyorum. Benim enerjime de yazık değil mi, israf etmemeye çalışıyorum.