SÖZ MÜ SÖZ?

Ben bugün bir sersemlik yaptım ki sorma Çağan. Ne dedim biliyor musun söz dedim!!!
Sözüne sadık, yapana kadar balon yutmuşcasına kendini dertli hisseden ben, yapmayacağını bile bile söz dedi.

Hemde sana!nearaanne_soz

Sucuya,sütçüye, bakkala-çakkala lazım olur diye mutfakta bir bardağın içinde biriktirdiğim bozuk paralarla biraz oynamak istedin. Keşfedeceğin şeyler var deyip sana bıraktım. Paraları önce rastgele bardağın içine attın. Her birinden farklı ses geldiğini farkedince farklı farklı atmaya başladın. Bir süre sonra da sıkıldın, bende bu arada yemeği hazırlamıştım hadi dedim sofraya. Ama sen bir türlü bozuk paraları bırakıp yemeğe oturmak istemedin. Neler neler dedim, ne diller döktüm bıraktıramadım. İşte o iki arada bir derede “söz” dedim sana. “Söz, yemekten sonra yine oynarız paralar burda nasıl olsa bak bardakta”. Onu dedikten bir süre sonra seni ikna ettim ellerini yıkamak için lavaboya giderken aklımda bu vardı. Ne yaptım ben şimdi?

Biliyorum yemekten sonra el yıkama, diş fırçalama, pijamaları giy derken uykun gelecek. Uyku öncesi oyunlarına geçeceğiz. Sen paraları unutmuş olacaksın ama ben sana verdiğim sözü unutmayacağım. Unutacaksın diye söylediğim sözü unutamayacağım.

Çocuklarla ilişkilerimizde kurduğumuz basit cümlelerle aslında onlara verdiğimiz gizli mesajların neler olduğunu çoğu kez okumuşsunuzdur. Ben yine de bir kaç tanesini hatırlatayım;

Yemeğini bitirmeyene çikolata yok; Ne dedik şimdi biz. önce yemek yenecek sonra çikolata. Yani çikolata harika. Yemeğini yersen ödülü alırsın. Ödül güzel, yemek sıkıcı. O sıkıcı yemeği yemezsen çikolata yok.

Dikkatli ol, düşeceksin; tehlikeli hareketler yapan bir çocuğa bunu demek düş demek gibi bir şeymiş. Eğer endişemiz varsa bu şekilde dile getirmemeli yakınlarında olup önlem almamız yeterli imiş.

Aynı şekilde yapma, elleme, vurma gibi olumsuz emir cümleleri , çocuklara neleri yapmamalarını söylemek,onlara yapmalarını istediğimiz şeyleri öğretmemekte. Aksine olumsuz emirlerde beyinleri hemen onlardan yapmamalarını istediğimiz şeyi kaydeder ve kaydettikleri sözcükler yap, vur,zıpla olur.
Çocukları ikaz ederek değil, onlara bilgi vererek güven altına alabiliriz. Küçük çocukların nasıl dikkatli olacaklarını bilmeye ihtiyaçları vardır. Mesela “Parmaklıklara tutun. Küçük yavaş adımlar at. İki elini de kullan.” gibi.

 

Çağan benim verdiğim sözü eminim kaydetti. Peki sözümü tutmadığımı da hatırlar mı?