2 yılın özeti

Biraz önce babamdan hatırı sayılır bir papara yedim. İşin garibi babam hala beklediği cevabı alamamış “inince ara dedim mi demedim mi” diye söylenirkennearaanneoldum_hali ben ne yaptım “aa baba o kadar rahat geldim ki metro bomboştu” diye konuyu değiştirmeye çalıştım. Tıpkı kaşla göz arasında tv sehpasını yuvarlak ve düz çizgilere boğan Çağan’ın ben ona telkinler verirken ki ifadesi gibi kalemin ucunu göstererek “bak kırıldı”. Yani diyorum Çağan’ın yaşının (ay hesabıyla) rakamlarının yerini değiştir üzerine Çağan’ın yaşını (yıl hesabıyla) eklediğinde annesinin yaşı kaçtır? Ay konu nereye gitti diyeceğim çocuk çocuktur aslolan anne-baba.

Çağan 2 yaşına girmeden evvel bir nevi veli toplantısı yapmak istedim kendi kendime. Bir anlatayım ne yapıyoruz ne ediyoruz. Bir kere Çağan çok aktif bir çocuk. Aktif hafif kaldı biraz şey bir çocuk eskilerin tabiriyle “deli fişek” yahu bu çocuk. Şimdi bu bizim “toodler” imiz pedalsız bisikletine atlıyor ayaklarını eenn uzun ve hızlı şekilde yere sürtüp kendini ileri itiyor parka inen rampa yolda kendini resmen bırakıyor gitti gider. Ben kollarım açık çarpacak, takılacak korkusuyla arkasında parka gidiyoruz. Parkta en sevdiği şey kaydırak koştura koştura basamakları çıkıyor hop güm.

Toplu halde oyunlara bayılıyor. Sırayla kaydıraktan kayarken oyundan çıkan çocuğu geri itecek kadar! Evde arabaları ve mavi kamyonuna fena halde bağlanmış durumda. Bir gün Çağan arabalarını ileri geri sürerken aklıma üzerinde araba yolu, trafik ışığı, yaya resmi olan halılar geldi. Oynayacağı zaman sereceği böylece bıkmayacağı bir şey olsun istedim ve oturdum ellerimle şu yanda gördüğünüz keçeden trafik halısını yaptım. İnternette çok fazla çeşidini bulabileceğiniz bir oyun bu. Bizimkinin üzerinde 3 adet bahçeli ev (kimisi bazen okul, itfaiye binası, hastane oluyor), bir park ve geminin yüzdüğü bir denizi var (valla yaşanılacak yer benden söylemesi). Bu halıyı yapalı çok oldu tahmini 3 ay diyebilirim. İlk zamanlarda Çağan halının yüzüne bile bakmadı, ilgilenmedi. O kadar uğraşmıştım ki eyvah dedim. Sonra ben bir şekilde uydurduğum hikayelerle dikkatini çektim galiba yada oyunu kavradı şimdi tüm gün bu halı üzerinde hikayeler kuruyoruz. Mesela; insan figürlerimiz var her evin önüne bir tane koyuyoruz okul otobüsü geliyor onları okula götürüyor. Bazen tam yolda giderken kırmızı ışık yanıyor dede yolun karşısına geçmek istiyor ona yardım ediyoruz. Bazen bütün araçlar yolda oluyor trafik kilitleniyor. Mesela elma bahçesi olan evin köpeği var biz önünden geçerken havlıyor. Günlük yaşamı anlatmanın en eğlenceli hali. Konuşmaya başladıktan sonra onun kuracağı hikayeleri
merakla bekliyorum.

Top oynamak, saklambaç, resim yapmak, resimli kitapları okumak diğer zevklerimiz arasında. Bugüne dek nearaanneoldum_caganın_ilk_kitabıokuduğumuz kitap işte bu. Bu kitabın resimlerine bakarak yine hikayeler uydurmakta üstümüze yok. Kitabın adını hatırlamıyorum zaten içerik olarakda çok fazla okuyacağım bir kitap değil. Cümleler çok uzun ve ağır.  Ama artık Ah Tonton’u keşfettik. Bu kitap çok güzel. Tonton iri bir boz ayı yavrusudur ve kitap tontonun okulun ilk günü yaşadıklarını konu ediniyor. Ah tonton’un hem resimleri çok güzel bir sürü detay bulabilirsiniz mesela görsel anlatım bir sınıfta geçtiğinden sınıfın duvarında renk kartelaları var ben Çağan’a renkleri burada gösterdim. Hikayesi çok sürükleyici tavşan ve köstebeğin birbirine sarılma sahnesinde bizde Çağan’la sarılıyoruz veya köstebek gözlerini kapadığında Çağan gözlerini kapatıyor resmen kitabın içine giriyoruz. Fon yayıncılığın kendi internet sitesinde indirimli olarak satışta bu kitap bence bir tane edinmelisiniz. Birde 5 kuruş ödemeden sahipleneceğiniz bir kitap önereceğim; mağaza broşürleri! Evet yanılmadınız mağaza broşürü dedim. Çağan daha 10 aylıktı evde bulunan İş Bankası yayınlarının kitap tanıtım kitapçığına tüm sayfaları tek tek çevirerek bakıyordu. Hatta bir kitabın kapağındaki süpürgesine binmiş uçan bir cadı favorisiydi. Kitabı her eline aldığında karıştırıp o sayfayı bulur kısık, boğazdan gelen bir ses tonuyla “cadı” derdi. Bir öteki ise oyuncakların tanıtıldığı bir mağaza kitapçığı idi. Bu bir bebek mağazası kitapçığı her oyuncağı çocuklar oynarken fotoğraflamışlar ve o fotoğrafları incelemeye bayılıyor. Bence gelişimine de katkısı çok önemli. Her fotoğrafta çocukların ne oynadığıyla ve  ne giydiği ile ilgili tahmin yürütüyoruz. Mesela, kış gelmiş kazak giymişler, yaz gelmiş mayo giyip denize gitmişler. Tramplen var çocuklar tek tek sıraya girmişler zıplıyor. Arkadaşlığı, birlikte oynamayı, sırayla yapmayı görüyor, benden dinliyor, fotoğraftaki küçük ayrıntılara dikkat etmesini sağlıyor. Eminim ileride arkadaşları ile oynayacağı oyunlara hazırlık oluyor hepsi. Her şeyden öte görsel hafıza için çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Toplantı konularımız bugünlük bu kadar geldiğiniz için teşekkürler sayın nearaanneoldum.